• Zdravý životný štýl

• Bufet AKADÉMIA

V priestoroch školy funguje bufet AKADÉMIA, v ktorom si môžu žiaci aj personál školy zakúpiť zdravé a chutné výrobky. V ponuke sú čerstvé viaczrné bagety a iné pečivo, ktoré sú pripravované denne. Okrem toho sa študentom ponúkajú aj rôzne cereálne sušienky a tyčinky, minerálne vody, mliečne výrobky a ovocie.  Sortiment bufetu je pestrý a okrem potravinárskych výrobkov ponúka aj pomôcky na vyučovanie.

DEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY

Dňa 6. 10. 2017 bol na našej škole Deň zdravej výživy. Žiaci 2.B a 3.C pod vedením Mgr. A. Hreščákovej, Mgr. Z. Kanocovej, Ing. M. Kušnírovej a Mgr. E. Václavíkovej pripravili v školskej jedálni výstavu jesenných plodov, ovocia a zeleniny. Zaujímavá bola aj ochutnávka rôznych zdravých šalátov a súťaž medzi triedami v určovaní byliniek, semien a sušeného ovocia. Zo šalátov najviac našim žiakom chutil šalát pripravený z mrkvy, syra a cesnaku a šalát z čínskej kapusty, mrkvy a kukurice. Pri určovaní byliniek, semien a sušeného ovocia boli najúspešnejší žiaci 3.C.

Všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tejto akcie ďakujeme a dúfame, že takýmito aktivitami zvýšime povedomie žiakov o význame zdravej výživy a správnych stravovacích návykov, pretože človek, ktorý dodržuje správnu životosprávu je aktívnejší, spokojnejší a šťastnejší.

DEŇ MLIEKA V ŠKOLÁCH

V rámci "Dňa mlieka v školách" sme pripravili rozhlasovú reláciu o význame mlieka, mliečnych výrobkoch a pozitívnych účinkoch na organizmus. Príspevok uviedli žiačky 4.A Eva Kičinková a Dominika Širotníková

Milí spolužiaci,

v rámci zdravej výživy by som dnes rada upriamila vašu pozornosť na jednu dôležitú súčasť  našej stravy, bez ktorej si náš  jedálniček nevieme ani predstaviť. Konzumujeme ju každodenne, často si to ani neuvedomujeme.  Prilievame  do kávy, dochucujeme polievky, omáčky, konzumujeme vo forme jogurtov, smotany, tvarohu a iných výrobkov. Áno, reč je o mlieku  a mliečnych výrobkoch.

Práve dnes je totiž deň mlieka v školách.

Naším životom nás sprevádza od narodenia. Veď práve materské mlieko je po narodení našou jedinou potravou.

Obsahuje látky, ktoré nás dokážu chrániť pred chorobami a dáva nám dobrý štart pre náš ďalší zdravý vývin.

Mlieko a mliečne výrobky by mali byť súčasťou vášho jedálneho lístka. Obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny, tuky a množstvo vitamínov. Navyše obsahujú vápnik, ktorý spevní nielen kosti a zuby, ale aj svaly a pozitívne pôsobí na nervovú sústavu. V spojení s medom upokojuje a uľahčí zaspávanie. Poznáme však aj ďalšie dôvody, prečo by ste mali piť mlieko.

1. Mlieko ochráni váš zrak

Mlieko obsahuje množstvo vitamínov. Jeden liter mlieka  zabezpečí potrebnú dennú dávku vitamínu B 12, ktorý je dôležitý pre tvorbu červených krviniek a fungovanie nervového systému. Zásobí organizmus aj vitamínom A, dôležitým pre ochranu zraku, slizníc a odolnosti proti infekciám. Okrem toho obsahuje vitamíny E, B1, B2, B6, C a kyselinu pantoténovú, vďaka ktorej sa zvyšuje výkonnosť a doplňuje  energia.

2. Bielkoviny vám znížia tlak

Mlieko a mliečne výrobky obsahujú vzácne mliečne bielkoviny, ktoré majú významné antibakteriálne, antivírusové a antikarcinogénne účinky. Znamená to, že chránia  pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Kyslomliečne výrobky (tvaroh, jogurt, kefír) blahodarne pôsobia na činnosť žalúdka, čriev a zlepšujú imunitný systém. Syry navyše obsahujú mliečne bielkoviny peptidy, ktoré zabraňujú vzniku trombózy a pomáhajú znižovať krvný tlak.

3. Nemusíte sa báť kíl navyše

Súčasťou stravy by určite mal byť aj mliečny tuk. Je ľahko stráviteľný, má vysoký obsah mastných kyselín, z nich je asi jedna tretina nenasýtených, ktoré pozitívne pôsobia na cievny systém. Bojíte sa, že mliečny tuk v strave vám pridá zopár kíl navyše? Žiadny strach. Tenká vrstva masla na chlebe a konzumácia mliečnych výrobkov s nižším obsahom tuku kilá v žiadnom prípade nepridajú. Mlieko navyše obsahuje jód, ktorý aktivuje látkovú premenu a draslík. Nedostatok draslíka spôsobuje spavosť, nižší krvný tlak a poruchy rytmu srdca.

4. Zbohom, osteoporóza

Mlieko je jedným z najbohatších zdrojov vápnika a fosforu. Tieto látky sú doležité pre pevné kosti, najmä nedostatok vápnika spôsobuje osteoporózu čiže rednutie  kostí. Aby vás tento „tichý zlodej kostí“ vo vyššom veku netrápil, mali by ste denne prijať od 0,8 do 1,2 gramu vápnika. Zabezpečí vám ho 0,8 l mlieka, prípadne 0,5 l mlieka a 50 g syra alebo 0,25 l mlieka spolu s 30 g syra a s jedným jogurtom.

5. Mlieko vám dodá energiu

Dôležitým pre vaše zdravie je aj mliečny cukor. Najvýznamnejším sacharidom mlieka je laktóza, ktorá je ľahko stráviteľná a je výborným zdrojom energie. Priaznivo ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty, pôsobí na činnosť čriev a pomáha vstrebávať minerálne látky, akými sú vápnik, fosfor a horčík.

Koľko mlieka vypiť?

Konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku je veľmi nízka a najhoršia je u detí a mládeže. Zistilo sa, že len 43 % detí pije mlieko denne, 12 % nepije mlieko vôbec a zvyšných 45 % len nepravidelne. Odporúčaná dávka je pritom 5 - 6 dl mlieka, čo sa rovná 2 - 3 pohárom mlieka denne. Rovnaký prísun výživových látok zabezpečí ak denne vypijete 2,5 dl mlieka, zjete 30 g syra a 1 jogurt.

Niektorým ľuďom však mlieko môže spôsobovať aj problémy, pretože ich telo nedokáže spracovať mliečny cukor takzvanú laktózu. Po jeho konzumácii im mlieko spôsobuje rôzne tráviace a zažívacie ťažkosti.

Títo ľudia musia, bohužiaľ, mlieko úplne vylúčiť zo svojho jedálnička a prísun bielkovín nahradiť z iného zdroja. My ostatní ho však s chuťou môžeme piť.

Teraz, keď už máme dostatok informácií o mlieku a jeho pozitívnych účinkoch na organizmus, ostáva len zaradiť ho do nášho jedálnička a vychutnávať  si ho naplno. Tak na zdravie!

Viac o mlieku a mliečnych výrobkoch sa môžete dozvedieť  na rôznych webových stránkach, o ktoré na internete nie je núdza.

Milí študenti, veríme, že náš príhovor bol pre vás užitočný a tešíme sa na ďalšie informácie o zdravej výžive.